Jeszcze nie odbyła się premiera Coffee Lake, a Intel zapowiedział już jego następców – rodzinę Ice Lake, której najmocniejsze jednostki będą wyposażone w 8 rdzeni i zapewne 16 wątków. Nowe procesory mają mieć także nowe płyty główne, na chipsecie Z390 (na ten moment jedyny znany), więc można to też traktować jako informację, iż płyty na chipsetach serii 300 będą tylko i wyłącznie przeznaczone pod jedną generację procesorów – Coffee Lake. Co chyba najważniejsze, nowe procesory mają być wykonane w 10nm+, a ich premiera ma nastąpić w drugiej połowie 2018 roku.

Jeden z przedstawicieli Eurocom Support na forum dyskusyjnym NotebookRewiev stwierdził, iż w przypadku laptopa firma ma zamiar pominąć chipset Z370, na rzecz Z390. Odświeżona wersja komputera Tornado F5 ma się pojawić wraz z premierą układów Ice Lake, tj. w drugiej połowie 2018 roku. Ujawniono także informację, że odświeżony Tornado F5 ma być dostępny w wariancie z ośmiordzeniowym i szesnastowątkowym procesorem.

eurocom_ice_lake_2

Warto zaznaczyć także, iż rodzina Cannon Lake nigdy nie ujrzy światła dziennego w postaci procesora do komputerów osobistych PC. Została ona zdegradowana do chip’ów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Stało się tak, ze względu na nie powodzenie próby udostępnienia serii procesorów w roku 2016 (co jest ciekawostką, ciekawe, co by się stało, gdyby jednak były udanym tworem przeznaczonym do komputerów stacjonarnych).

Zajmijmy się teraz kwestią wzrostu wydajności oraz efektywności energetycznej architektury 14nm względem 10nm oraz 10nm względem 10nm+.

Według zapewnień Intela, 10nm proces technologiczny względem 14nm ma dawać o 25% lepszą wydajność i o maks. 45% mniejszy pobór energii. 10nm+ względem 10nm ma dać przyrost wydajności na poziomie 15% oraz zmniejszyć pobór prądu o 30%. Przedstawiciele „niebieskich” wspominali także, iż będzie trzecia generacja po Ice Lake opierająca się na procesie 10nm++, jednak nie mamy na razie żadnych informacji o tej rodzinie procesorów. Kwestią otwartą pozostaje socket, który będą posiadały płyty na Z390, nie wykluczone, że będzie to LGA 1151v3.

Pozostaje nam czekać na premierę Coffee Lake oraz więcej informacji nt Ice Lake.

Źródło: ComputerBase