Plotki na temat braku dostępności autorskich wersji AMD Radeon RX Vega powoli się sprawdzają. Producenci konstrukcji niereferencyjnych mają problemy techniczne,  które wpływają na opóźnienia w premierach autorskich układów Radeon RX Vega. Portal Tom’s Hardware skontaktował się także z przedstawicielami producentów autorskich konstrukcji, z uwagi na plotki, iż niektórzy z nich mogą nie podjąć się produkcji kart opartych o układy Radeon RX Vega. 

Kto podejmie się wyzwania?

Z podawanych przez Tom’s Hardware informacji uzyskanych od producentów wynika, iż nie każda z firm wypuści na rynek karty oparte o chipy Radeon RX Vega.

XFX, Sapphire oraz PowerColor potwierdzili, iż pracują nad niereferencyjnymi konstrukcjami nowych kart AMD, jednak jedynie firma z Chin podała więcej szczegółów. Masowa produkcja modeli tego producenta ma rozpocząć się dopiero w listopadzie, co ma mieć związek z brakiem pamięci HBM2.

Kolejnym producentem jest Asus. Przedstawiciel tej firmy podał informację, iż przedstawiane wcześniej modele z rodziny ROG mają zawitać do sklepów od października. Oprócz tego potwierdzone zostało, iż Asus nie będzie wypuszczał nowych biosów do swoich kart opartych o chipy Radeon RX Vega, więc nie można się spodziewać popraw z tej strony.

Producentem, który wyszedł przed szereg było MSI, którego odpowiedzią redaktorzy Tom’s Hardware byli bardzo zaskoczeni. Firma potwierdziła, że nie zamierza tworzyć w najbliższym czasie niereferencyjnych modeli opartych o układy Radeon RX Vega. Jeśli jednak MSI zdecyduje się na produkcję modeli opartych o chipy AMD, to nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy mogło by to mieć miejsce. Jedynym modelem, który ujrzał światło dzienne był MSI Radeon RX Vega 64 Air Boost, lecz wątpliwym jest aby konstrukcja ta cieszyła się większym zainteresowaniem od standardowych modeli referencyjnych.

Pozostał Gigabyte, który odpowiedział wymijająco. Potwierdził, iż może podjąć się przygotowania autorskiego modelu RX Vega, lecz nie ma tutaj 100% pewności. Karta może się pojawić, ale równie dobrze może się nie pojawić. Jeśli jednak miałby ten model ujrzeć światło dzienne, to zapewne nie stanie się to w tym roku. 

Problemy techniczne?

Tom’s Hardware udostępnił także informację, dlaczego premiera autorskich układów się przedłuża. Oprócz już znanego powodu, czyli słabej dostępności chip’ów, są to problemy techniczne. Polegać mają one na różnej jakości chip’ów, przez co producenci nie są w stanie ustalić odpowiedniego taktowania dla swoich kart. Niestety, firmy nie mają z czego wybierać, ponieważ dostawy są znikome, więc jakakolwiek selekcja nie wchodzi w grę. 

Kolejnym problemem ma być rozbieżność w odczycie temperatury GPU przez czujniki, które różnią się od pomiarów rzeczywistych, które producenci wykonują. Tom’s Hardware zamierza podać więcej informacji na ten temat w najbliższym artykule.

Ostatnim, trzecim problemem, o którym plotki były znane w sierpniu, są różnice w wysokości procesorów GPU dostarczanych przez AMD. Producenci nadal pracują nad rozwiązaniem problemu z równomiernym dociskiem radiatora do chipu, który utrudniony jest przez różniące się wysokością procesory.

Kiedy modele niereferencyjne?

Kiedy więc można się spodziewać oficjalnej premiery sklepowej modeli niereferencyjnych? Trudno określić, lecz do końca tego roku powinna ona nastąpić. Niektórzy producenci wprowadzą je szybciej, na innych niestety trzeba będzie poczekać.

 

Źródło: Tom’s Hardware