Na początku podzielmy poradnik na kilka części – jak szukać, gdzie kupować i jak to robić bezpiecznie.

Zacznijmy od tego, gdzie najlepiej kupować i jak zmniejszyć prawdopodobieństwa oszustwa.

Polecane podzespoły w danym przedziale cenowym znajdziecie tutaj.

1. Portale ogłoszeń lokalnych np. OLX

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc, gdzie można dostać części do komputera i nie tylko.

Portale te zostały stworzone, żeby kupować i sprzedawać przedmioty „po sąsiedzku”. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów kupna na tych stronach, ponieważ mamy prawie zawsze możliwość sprawdzenia produktu na miejscu jeśli mieszkamy blisko.

Drugą zaletą są niskie ceny i możliwość negocjacji. Wynika to z braku konieczności płacenia prowizji, ale to też wiąże się z brakiem zabezpieczenia ze strony serwisu. Zawsze warto zapytać się, czy sprzedawca opuści trochę cenę, ponieważ możemy trochę zaoszczędzić na kolejne zakupy.

Niektórzy dają też możliwość wysyłki towaru, co wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Może wystąpić taka sytuacja, że zapłacicie tej osobie, a ona nie wyśle wam zakupionego towaru.

Jak się przed tym strzec? Otóż jest kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wysyłka za pobraniem (płatność przy odbiorze). Jeśli umówicie się ze sprzedawcą na ten sposób dostawy, to w 95% dostaniecie to chcieliście. Żeby zwiększyć ten procent do 100 najlepiej poprosić drugą osobę wysyłającą towar o zaznaczenie możliwości sprawdzenia zawartości przy kurierze.

Drugi sposób to szczegółowe wypytanie sprzedawcy o przedmiot. Najlepiej zadawać pytania typu – „czy posiada Pan/Pani dowód zakupu?” (pamiętaj, żeby sprawdzić dane osobowe i zobaczyć, czy zgadzają się z tymi podanymi na danym portalu), „czy możliwe jest przetestowanie np. Karty lub procesora?”, itp. Należy również poprosić o więcej zdjęć.

2. Allegro

Wadą są wyższe ceny (nie zawsze muszą takie być, ale w większości przypadków są) niż na innych stronach. Jest to spowodowane przez prowizję, którą muszą płacić ludzie sprzedający produkty na allegro.

Największą zaletą tego serwisu jest bezpieczeństwo, które oferuje. Żeby wystawić tutaj przedmiot trzeba potwierdzić konto poprzez wysłanie przelewu. Dane w banku i na allegro muszą się zgadzać, ponieważ w innym przypadku konto nie zostanie aktywowane. Jest to zarówno zaleta, jak i wada, bo nie każdy może tam wystawiać swoje przedmioty na sprzedaż, ale Allegro zna dane osobowe sprzedawców i gdy dojdzie do oszustwa, to powinniśmy odzyskać stracone pieniądze.

Zaletą jest również dobra wyszukiwarka, o czym napiszę w dalszej części.

Żeby ustrzec się przed oszustwem wystarczy tylko uważnie czytać opisy. Niektóre osoby dobierają kolor liter do koloru tła, przez co nie można przeczytać tekstu, a oszust będzie miał wymówkę, że wszystko jest w opisie.

3. Grupy na Facebooku

Jest to podobna forma sprzedaży co OLX i podobne portale, ale w tym przypadku możemy zweryfikować dane osobowe sprzedawcy.

Drugą zaletą grup na Facebooku są jej członkowie, którzy mogą nam doradzić, czy podana cena jest adekwatna do produktu lub w przypadku kupna części do komputera mogą podpowiedzieć w sprawie kompatybilności z waszym komputerem.

Jak szukać.

Podzielę tą cześć, tak jak poprzednią na platformy.

1. OLX

Dla niektórych może to się wydać oczywiste, ale nie dla wszystkich. Wyszukiwanie bardzo ułatwiają kategorie i filtry. Powiedzmy, że chcemy kupić jak najtaniej i5 2400, ale nie ustawiliśmy kategorii i filtrów. Ukaże się nam taki widok

Po ustawieniu odpowiedniej kategorii i filtrów od razu łatwiej jest nam osiągnąć cel

Jeśli nie znaleźliśmy produktu w odpowiedniej cenie, to możemy zaobserwować wyszukiwanie i przyjdzie nam powiadomienie, kiedy dany przedmiot będzie dostępny w tym przedziale cenowym.

2. Allegro

Na tym portalu kategorie i filtry są o wiele bardziej rozwinięte niż na OLX, dzięki czemu łatwiej będzie nam znaleźć poszukiwany przedmiot.

Tutaj filtry nie ograniczają się głównie do ceny, ale do wielu aspektów. Przykład znajdziecie na obrazkach poniżej

Dużo osób o tym nie wie, ale poprawia to szybkość wyszukania odpowiedniej oferty w znacznym stopniu.

Screen shoty zostały wykonane na telefonie, ale na PC wygląda to identycznie.