Intel szykuję się do premiery kolejnej generacji procesorów. Ice Lake czyli 9 już generacji serii Core. Do ich premiery pozostało jeszcze trochę czasu, lecz w bazie benchmarku SiSoft Sandra dostrzeżono platformę testową z niskonapięciowym układem. Dowiadujemy się stamtąd, iż jednostka wyposażona została w GPU UHD Graphics 11, którego specyfikacja zapowiada się interesująco.

0011.1367461678.0

Omawiana jednostka to niskonapięciowiec przeznaczony do laptopów, choć benchmark rozpoznał platformę jako desktop (to prototyp, a więc sytuacja jest jak najbardziej możliwa). Jeśli chodzi o sam procesor to niestety nie wiemy o nim nic, ale iGPU ukazało nam sporą część specyfikacji, mowa tutaj o 48 jednostkach wykonawczych dopełnionych 384 zunifikowanymi shaderami. Taktowanie wynosi aż 600 MHz (to dwukrotnie więcej od GD Graphics 620), pamięć podręczna wynosi 768KB, a obsługiwana maksymalna pamięć RAM to 6 GB.

Nowe iGPU 11. generacji wprowadzi wiele usprawnień oraz zapewni zdecydowanie lepszą wydajność względem poprzednich generacji iGPU w procesorach niebieskich. Do premiery jednak jeszcze trochę pozostało.