IMAG0267

Pierwsze wrażenie

Ponoć pierwsze wrażenie jest najważniejsze i to ono decyduję o tym jak później ocenimy przedmiot. Jeśli tak rzeczywiście jest to wygląda na to że zapowiada nam się bardzo udany produkt ale do konkretów. Dotarły do mnie 2 modele nowych klawiatur od SPC Gear: GK530 Tournament ona jak nazwa wskazuję pozbawiona została bloku numerycznego, do wyboru mamy 2 rodzaje przełączników, Kailh Blue oraz Kailh Brown, otrzymałem ten pierwszy wariant. Drugim modelem jest już pełnowymiarowa GK550 Omnis i dokładnie jak w przypadku tej pierwszej i tu mamy do wyboru 2 rodzaje przełączników ta recenzowana prze zemnie korzysta z Kailh Brown. Teraz co nieco o samych klawiaturach, mamy tutaj metalowy top dopełniony solidnej jakości tworzywem sztucznym. Klawiatury łączymy z komputerem za pomocą kabla USB, sam kabel wydaję się być dobrej jakości jest dosyć gruby oraz pokryty nylonowym oplotem. Na spodzie klawiatur został umieszczony wyciągany przyrząd do ściągania nakładek na przełączniki, pomysł jak najbardziej na plus. Do modelu GK550 dodatkowo otrzymujemy w zestawie praktyczną podkładkę pod nadgarstki mocowaną magnetycznie, szkoda że producent nie zdecydował się na podobną przy mniejszym modelu.

IMAG0271

IMAG0278

IMAG0281IMAG0282

IMAG0286

                                                         IMAG0237

                                           IMAG0248

Użytkowanie

Czy niska cena może iść w parze z jakością? Bohaterowie tej recenzji udowadniają że tak. Na obu modelach pracowało mi się na prawdę przyjemnie, nakładki na przełączniki są szorstkie a czcionka na nich prosta i elegancka, nie będę specjalnie omawiał charakterystyki przełączników gdyż każdy zainteresowany klawiaturą mechaniczną mniej więcej wie czego może się spodziewać po każdym z ich rodzai, w skrócie tylko napiszę iż Browny przypadną do gustu osobom które cenią sobie cichą pracę klawiatury i wyraźny skok a Blue będą idealne dla tych którzy lubią charakterystyczny „klik” przy aktywacji. Oba modele wyposażone zostały w efektowne podświetlenie typu RGB z możliwością konfiguracji każdego klawisza z osobna, podświetlenie ma aż 18 wbudowanych efektów + dostajemy możliwość definiowania własnych profili na przykład do gier. Podświetlenie prezentuję się nieźle, kolory są wyraźne choć według mnie nieco za ciemne (oczywiście dla niektórych takie może się okazać idealne). Konfiguracja oświetlenia odbywa się z poziomu klawiatury dzięki kombinacji oznakowanych klawiszy, i mimo że jestem zwolennikiem obsługi z poziomu oprogramowania to SPC rozwiązało to w tak prosty i intuicyjny sposób że ostatecznie oprogramowanie byłoby totalnie zbędne. Jedyną rzeczą do której mógłbym się przyczepić to mały Enter, z początku dość często wraz z Enterem klikałem umieszczony nad nim ukośnik, po pewnym czasie jednak udało się do tego przyzwyczaić.

 

Pokaż kotku co masz w środku…

Ostatnio zrobiła się swoista moda na sprawdzanie klawiatur również pod kątem zastosowanych komponentów, tak więc sprawdzimy co kryją w sobie nowe produkty naszego rodzimego producenta. Jak się okazało jakość nie odbiega znacząco od drogiej klawiatury od Corsair, jakość lutów w obu modelach stoi na bardzo wysokim poziomie, również PCB wygląda na solidne. W obu klawiaturach zastosowany został ten sam kontroler Vision VS11K09A (dla ciekawostki dodam że identyczny znajduję się w klawiaturze Sharkoon Skiller Mech SGK3). Teraz zapraszam na małą galerię zdjęć wnętrza obu bohaterów recenzji.

IMG_20180313_144119

Na zdjęciu powyżej widać kontrolery z obu klawiatur, kolejno GK550 oraz GK530.

Na początek zobaczymy co kryje maluch czyli GK530:

 

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Teraz kolej na większy model czyli GK550:

 

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Dla porównania wnętrze Corsair Strafe RGB:

 

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Podsumowanie

Jeśli ocenimy klawiatury pod kątem opłacalności, wyjdzie iż na naszym rodzimym rynku próżno szukać konkurencji. Oba modele zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wypadają bardzo dobrze. Zaryzykuję nawet stwierdzenie że SPC Gear postawiło w tym przedziale cenowym poprzeczkę tak wysoko że konkurencja będzie musiała się nieźle postarać aby ich dogonić. Dodam nawet że osobiście z GK550 z przyjemnością zaprzyjaźnię się na dłużej 🙂 Jeśli chodzi o ceny to prezentują się one następująco:

SPC Gear GK530 Tournament <klik>

SPC Gear GK550 Omnis <klik>