Ostatnio głośno było o starannie wyselekcjonowanych sztukach i7 8700k, które można kupić z okazji 40 rocznicy X86 znane pod nazwą i7 8086k. Jak wyżej, są to normalne i7 o architekturze Coffee Lake, lecz wykonane z lepszej jakości krzemu. Trzeba zaznaczyć, że 8086k nie jest tylko przedmiotem kolekcjonerskim, ale też pierwszym procesorem ze „stajni” Intela, który domyślnie pracuje o taktowaniu do 5 GHz w trybie turbo tuż po wyjęciu z pudełka, ale nie mogło być tak pięknie, ponieważ korporacja gwarantuje tak wysokie taktowanie tylko na jednym rdzeniu.

Dlatego entuzjaści, którzy chcą osiągnąć takie, a nawet wyższe taktowanie, które przy okazji będzie stabilne zostaną zmuszeni do ustawienia pozostałych pięciu rdzeni ręcznie, a w wielu przypadkach najprawdopodobniej do delidu, czyli zdjęcia IHS’u z procesora. Nie wspominając o tym, że nie wszystkie jednostki podpisane 8086k będą stabilnie działać przy zegarach 5 GHz na wszystkich rdzeniach. Nie wszyscy mają chcą lub lubią poświęcać duże ilości czasu na podkręcanie swojego procesora, ale nie ma tego złego, ponieważ firma „Silicon Lottery” (loteria krzemowa) postanowiła sprzedawać już wcześniej podkręcone modele, które będą działać o danym taktowaniu stabilnie na wszystkich rdzeniach. Firma aktualnie ma w swojej ofercie kilka modeli o różnych parametrach:

– 5 GHz na napięciu 1,4V o cenie 469,99$

– 5,1 GHz na napięciu 1,41V o cenie 499,99$

– 5,2 GHz na napięciu 1,425V o cenie 589,99$

– 5,3 GHz na napięciu 1,435V o cenie 859,99$

Bez tytułu.png

Jak już można się domyśleć, wszystkie procesory w ofercie są predelidowane przy użyciu Thermal Grizzly Conductonaut na rdzeń (płynny metal), żeby jak najbardziej obniżyć temperatury podczas pracy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup przetestowanego, a jednocześnie przerobionego procesora otrzyma go w oryginalnym pudełku wraz z 12 miesięczną gwarancją uwzględniającą jednorazową wymianę.

 

Źródło