Czasami się zdarza tak że cierpimy na brak miejsca na dysku, i to mimo posiadania ich już sporej ilości.

Nowe dodatkowe ciężko już podłączyć z braku miejsca w obudowie lub zajętych slotów SATA. Co wtedy?

Jak to rozwiązać? Robiąc ze zwykłych dysków HDD, dyski zewnętrzne. Potrzebujemy do tego albo adaptera SATA-USB, albo? STACJE DOKUJĄCĄ HDD, Tak stacje. To jest to co dotychczas mi brakowało.

UNITEK

 

Dotychczas korzystałem z adaptera USB-SATA UNITEK Y-1035 do podpięcia dodatkowego dysku bez konieczności wyciągania obudowy komputerowej, przez długie lata taki adapter spokojnie starczał, do tej pory sprawuje się dobrze, ale zawsze coś brakowało. Brak możliwości podpinania dwóch dysków w jednym momencie, po to by spokojnie pracować na dwóch dyskach kopiując między nimi dane bez konieczności przerzucania tych danych na dyski już podpięte na stałe, po to by potem znowu podpiąć inny dysk i operacje kopiowania przeprowadzać z tamtych dysków na już właściwy. Było to już z czasem dość kłopotliwe i zajmujące spory czas zajęcie. Dzięki nowej stacji dokującej kopiowanie i backupowanie danych jest o wiele przyjemniejsze.

IMG_1124

Zapytacie dlaczego UNITEK? Z kilku powodów.

Pierwszy powód to kwestia przyzwyczajenia i zaufania do tej marki, skoro już miałem adapter tej firmy to stacja dokująca też może być udanym zakupem.

Drugi powód to wsparcie producenta, tak wsparcie. Mamy je w języku polskim, marka ta ma własny profil na facebooku gdzie w razie problemów technicznych możemy zadać pytania odnośnie produktu i jego ewentualnych problemów. Gdzie w przypadku np. IcyBoxa którego też rozważałem mamy szczątkowy język polski ( z tłumacza ) + angielski.

Trzeci powód to cena, tak cena też jest dla mnie ważna, nie jest to najtańszy produkt ani najdroższy, ale za cenę jaką kosztuje ma odpowiednie funkcje i jakość wykonania, co zresztą uwzględnimy w tym artykule.

PRZEDSTAWIENIE PRODUKTU

Stacja dokująca Unitek Y-3032 ma dwie zatoki na dyski co dla mnie było jednym z głównych kryteriów wyboru. Pozwala na podłączenie wszelakich dysków HDD 2.5′, 3.5′ oraz SSD. I to o wszelkich pojemnościach, co ważne gdyż niektóre stacje dokujące mają limit pojemności dla dysków, np. max 2-3 TB.

Z komputerem łączy się za pomocą złącza USB 3.0, jest to przesył który pozwala nam na sporą szybkość gdzie ograniczeniem jest tylko szybkość dysku. Wsteczna kompatybilność z USB 2.0/1.1. z uwzględnieniem gorszych wyników przesyłu danych. Dlatego też zalecam stacje podpinać i używać tylko pod USB 3.0.

Proste tworzenie kopii zapasowych

Urządzenie to jest wprost stworzone dla osób które potrzebują szybkiego dostępu do danych.

Idealnie sprawdza się przy archiwizacji i przetwarzania danych, plików wideo, audio, zdjęć itp.

Wszystko to dzięki szybkiemu przesyłowi danych, dzięki temu od razu po podpięciu dysku do stacji możemy na nim pracować i to tak szybko jak wtedy gdy podpinamy do SATA III.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie przy takich pracach gdzie wymagana jest częsta zmiana dysków z danymi, a dzięki łatwości instalacji zmniejsza się ryzyko awarii i uszkodzenia.

Stacja umożliwia prace na obu dyskach naraz, jednocześnie mogą być przeprowadzane operacje odczytu i zapisu danych.

Klonowanie dysków bez użycia komputera

Stacja umożliwia proste i szybkie tworzenia danych między dwoma podpiętymi dyskami, w tak zwanym trybie offline,  gdzie poprzez naciśniecie przycisku z przodu obudowy następuje tak zwane klonowanie.

Klonowanie offline odbywa się bez udziału komputera z prędkością do 485 Mbps.

Diody sygnalizacyjne które znajdują się na froncie obudowy informują o postępie i zakończeniu procesu klonowania.

Urządzenie jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla małych firm oraz osób chcących archiwizować swoje dane komputerowe bez konieczności inwestowania w kosztowne rozwiązanie NAS.

Użytkowanie

Unitek Y-3032 dostajemy w niedużym, ładnie oznaczonym pudełku.

W środku znajdziemy urządzenie które jest przy okazji spakowane w przezroczystą plastikową ochronę która może nam służyć przy okazji przechowywania urządzenia na biurku zabezpieczając go przed kurzem. Dodatkowo znajdziemy niezbędne akcesoria w postaci zasilacza sieciowego oraz kabla USB.

Manual z obsługi urządzenia w języku angielskim też znajdziemy w pudełku.

IMG_1109IMG_1111

Urządzenie jest dość banalne w obsłudze.

Polega na podpięciu stacji kablami a potem włożeniu dysku o odpowiedniej zatoki w górnej części obudowy stacji, potem wystarczy wcisnąć przycisk włączający urządzenie i nasz system operacyjny bardzo szybko znajdzie nasz dysk, działa to na zasadzie plug and play. Dostęp do dysku mamy praktycznie w kilka sekund, przy pierwszym podłączeniu może być potrzeba wgrania sterowników przez nasz system operacyjny który wgra sobie sam odpowiednie sterowniki.

IMG_1120IMG_1168

Odkąd użytkuję tego Uniteka przenoszenie danych jest dla mnie sporo przyjemniejsze i wydajniejsze, co za tym idzie szybsze, tak samo jeśli chodzi o dostęp do danych.

Podpinałem i przenosiłem dane z jednego dysku na inny dysk który jest na stałe w moim zestawie komputerowym, a także robiłem operacje przenoszenie danych pomiędzy dwoma dyskami podpiętymi w stacje dokującą. W obu przypadkach operacje przenoszenia i odczytu odbywały się bez żadnych problemów i spadków wydajności odczytu czy kopiowania.

Klonowanie dysku odbywa się bezproblemowo, obudowa stacji ma oznaczenia dla konkretnych dysków A i B. Dysk A to dysk źródłowy, zaś dysk B to dysk docelowy na który będzie klonowany dysk, pamiętajmy by nie pomylić tej kolejności.

Klonowanie polega na umieszczeniu dysków w odpowiedniej kolejności, włączeniu stacji a potem na wciśnięciu przez stałe 3 sekundy przycisku klonowanie ( tego nad napisem Unitek na przodzie obudowy ), wtedy następuje zaświecenie się niebieskiego światełka który oznajmia gotowość klonowania, by nastąpiło klonowanie wystarczy jeszcze raz wcisnąć przycisk klonowania. Proces klonowania będzie oznajmiany przy pomocy światełka przy wykresie na wskaźniku z %.

 

IMG_1126IMG_1123

Stacja dokującą Unitek Y-3032 jest wykonana z czarnego półmatowego plastiku, części są dobrze spasowane, stacja po położeniu jej na biurku jest stabilna, ma do tego pod spodem gumowe wstawki które uniemożliwiają ślizganie się temu urządzeniu.Urządzenie nie zajmuje zbyt dużo miejsca na biurku więc każdy z was znajdzie dla niego miejsce.

IMG_1125IMG_1127

Inne cechy urządzenia

Odtwarzacz filmów i zdjęć.

Y-3032 to także odtwarzacz plików video. By oglądać ulubione filmy, seriale, zdjęcia wystarczy je zapisać na dysku a następnie podłączyć stacje do telewizora lub komputera. Dzięki USB 3.0 odczyt danych jest szybki.

PODSUMOWANIE

Moim zdaniem za cenę ok. 120 zł jest to produkt jak najbardziej godny polecenie i co ważne nawet w domowych warunkach bardzo przydatny.

Stacja Y-3032 obsługuje następujące standardy: SATA III (6Gbps), SATA II (3Gbps) oraz SATA I (1.5Gbps).
Szybkość działania zapewniona jest dzięki funkcji UASP*, która pozwala na przyśpieszenie transferu danych o 20%.

Główne cechy

  • obsługa funkcji Offline Cloning za pomocą przycisku na obudowie bez udziału komputera

  • synchronizacja dwóch dysków SATA jednocześnie – na obu w jednej chwili mogą być przeprowadzane operacje zapisu i odczytu danych

  • obsługa transferu danych: SuperSpeed (do 5Gbps)/HighSpeed (do 480 Mbps)/FullSpeed (do 12 Mbps)

  • obsługa standardów: SATA III (6Gbps), SATA II (3Gbps) oraz SATA I (1.5Gbps)

  • obsługa funkcji UASP (USB Attached SCSI Protocol) zwiększający transfer danych*

  • diody LED wskazujące stan zasilania oraz postęp klonowania

  • podłączenie do komputera za pomocą portu USB 3.0, kompatybilna wstecz.

  • Plug&Play

*Płyta gówna komputera do którego podłączamy stację musi obsługiwać standard UASP aby móc korzystać z tej funkcji
Wymagane systemy operacyjne od Windows 8.1 oraz od MacOS8.9 i nowsze