Nadal czekamy z niecierpliwością na premierę najnowszych układów graficznych od Nvidii. Mają one być wyposażone w pamięć VRAM typu GDDR6. Ma to dać przyrost wydajności, a będzie się on brał z większej przepustowości tejże pamięci. Ile ta zmiana będzie kosztować? 

 

Na bazie oferty amerykańskiego sklepu z komponentami Digi-Key oraz elektroniką, gdzie możliwe jest zamówienie pamięci GDDR5 oraz GDDR6. Możemy wywnioskować posiadając te informację, iż przejście na nowy typ pamięci VRAM nie powinno być zbyt kosztowne dla producentów kart graficznych. Przejdźmy do tabeli obrazującej koszta przy zamówieniu minimum 2000 sztuk produktu:

Bez tytułu.png

Jak widać różnice nie są ogromne, ponieważ między najtańszymi pamięciami GDDR5 a najdroższymi GDDR6 różnica to 4,25$. Tym bardziej ta różnica zdaje się nie być duża, jeśli zobaczymy na oferowaną 2-krotnie większą przepustowość na korzyść GDDR6.

 

Pozostaje kwestia implementowania większej ilości pamięci w najnowszych kartach graficznych. Jak na razie plotki mówią o pozostaniu przy takiej samej konfiguracji VRAM.

 

 

Źródła:

PCLab

3DCenter.org