Dzisiejsze porównanie będzie dotyczyć dwóch modeli obudów naszego rodzimego producenta, mowa oczywiście o dość popularnym Regnum RG4T oraz stosunkowo niedawno wprowadzonym do oferty Armis AR3 TG. Porównanie obejmuje obudowy w stanie fabrycznym (tak więc na standardowym umiejscowieniu wentylatorów zamontowanych przez producenta a kontrolowanych przez wbudowany kontroler). Tak więc zapraszam do lektury!

Pierwsze wrażenia:

Tuż po wyjęciu z pudełka (tutaj trzeba zaznaczyć że RG4T miała z tym lekki problem) ukazują nam się dwie, czarne obudowy, obie z panelem szkła hartowanego, jednak Armis AR3 jest zauważalnie mniejszy. AR3 od razu przypadł mi bardziej do gustu. Sprawia wrażenie dużo lepiej wykonanego od RG4T. Może to też wynikać z tego, że z Armisem zetknąłem się po raz pierwszy, a Regnum miałem już okazję kilka razy widzieć, a nawet w niej montować.

dav

Specyfikacja oraz budowa:

Obie obudowy mają konstrukcję dwukomorową. Oznacza to, że miejsce na zasilacz i dyski jest oddzielone od całej reszty celem lepszego przepływu powietrza. Specyfikacja jest bardzo podobna. Obydwie mają po siedem slotów na karty rozszerzeń, umożliwiają montaż płyt głównych w formatach mATX, ITX oraz ATX, posiadają po dwie zatoki 5,25 cala (najczęściej używane do montażu napędów DVD), możliwość montażu dwóch chłodnic, z tym że w RG4T jest to 240mm + 360mm (top i front), natomiast w Armisie 120mm + 240mm (tylna ściana i top). Większe różnice znajdziemy natomiast w budowie. Armis jak wspominałem wcześniej jest zauważalnie mniejszy (45.2 x 43.3 x 20.8 cm) gdzie RG4T mieści się w wymiarach 49.6 x 45 x 20.5 cm. Obie „skrzynki” ważą podobnie. Armis jest jednak nieco cięższy (5,78kg vs 5.6kg) w obu konstrukcjach znajdziemy przezroczysty panel wykonany w całości ze szkła hartowanego, z tym że w AR3 jest on otoczony niewielką, czarną ramką. Różni się także front. W Regnumie wszystkie porty umieszczone są w przedniej części górnej ściany, natomiast w AR3 w górnej części frontu.

Montaż:

Największą różnicą w montażu między tymi dwoma obudowami jest prawdopodobnie to, iż Armis posiada demontowalną piwnicę. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie, chociaż w moim przypadku napsuło mi trochę krwi. Obudowa prawdopodobnie oberwała przy transporcie i przez to najpewniej piwnica była nie do końca spasowana z resztą obudowy. Muszę przyznać, że przy montażu odświeżyłem gruntownie swój słownik wulgaryzmów i nauczyłem się je łączyć na różne sposoby. Ostatecznie jednak cały montaż przebiegł pomyślnie.

img_20180824_210401.jpg

W RG4T nie ma większych problemów z montażem. Trzeba tutaj także wspomnieć o bardzo niewielkiej ilości miejsca na kable (mówiąc bardzo niewielkiej użyłem i tak łagodnego określenia, ponieważ problemy są nawet z domknięciem panelu roboczego). Wspomnę tutaj także o wentylatorach. W RG4T mamy standardowo 3 wentylatory (możliwość montażu do 6 wentylatorów). W AR3 mamy natomiast 2x Sigma Pro 120mm i także możliwość montażu do 6 wentylatorów. W obu obudowach znajdziemy też kontroler obrotów wentylatora. W RG4T mamy dodatkowo czytnik kart SD.

IMG_20180821_220748.jpg

Użytkowanie:

Obu produktów użytkowało mi się bardzo przyjemnie. Kultura pracy jest na wysokim poziomie. Dopiero przy najwyższym ustawieniu obrotów wentylatorów naprawdę zaczynamy słyszeć pracę komputera. Moim zdaniem jednak Armis zachowuje się jednak minimalnie ciszej.

 

Temperatury, metodologia oraz platforma testowa:

Testy wykonane zostały przy pomocy benchmarka RealBench oraz gry Wiedźmin 3 która pracowała w rozdzielczości FullHD na ustawieniach wysokich, temperatura otoczenia podczas trwania testów wynosiła 23 stopnie. Do przeprowadzenia testów posłużyła poniższa jednostka:

*Procesor Intel Core i5 – 7400

*Płyta główna AsRock H110 DVS R 3.0

*Karta graficzna Gigabyte Radeon RX570 4GB

*Pamięć RAM GoodRAM Play 8GB DDR4 2133 MHz

*Zasilacz SilentiumPC Vero L1 600W

*Chłodzenie SilentiumPC Fera 3

*Dysk Toshiba P300 1TB

Nasza metodologia zakłada test obu bohaterów recenzji w standardowej konfiguracji, czyli wentylatory pozostały na swoich pierwotnych miejscach a ich sterowanie odbyło się przy pomocy wbudowanego w obie obudowy kontrolera.

Temperatury prezentują się następująco:

REDaction PC- AR3 TG vs RG4T - WYKRESY REALBENCHREDaction PC- AR3 TG vs RG4T - WYKRESY WIEDŹMIN 3

 

Podsumowanie:

Pomimo mniejszych rozmiarów oraz mniejszej ilości wentylatorów Armis AR3 TG w fabrycznej konfiguracji okazuję się trzymać lepsze temperatury niż swój konkurent. Ustawienie wyższych obrotów na kontrolerze nie przynosi większych skutków. Zaś w RG4T używanie komputera przy najwyższych obrotach wentylatorów daje zauważalne efekty.

Za oprawę graficzną dziękuję Patrykowi Koźlarkowi. Tutaj link do jego profilu: KLIK

Za sprzęt do testów dziękujemy firmie SilentiumPC

spc.png

Cya!