Na przełomie 2018 i 2019 roku na rynku smartfonów spodziewamy się premiery nowych SoC od prawie każdej dużej firmy produkującej właśnie takie układy. Premierę miał już jeden z nich- HiSilicon Kirin 980, który jest pierwszym procesorem wykonanym w 7nm litografii. Czekamy zatem na kolejne.

W tym okresie przewidujemy premierę takich SoC jak:
-Qualcomm Snapdragon 855
-Apple A12
-Exynos 9820
O najnowszym Mediateku nic nie wiadomo.

Kirin 980:

Jego poprzednik, czyli model z dopiskiem 970, był pierwszym układem wyposażonym w NPU, czyli moduł sztucznej inteligencji. Najnowszy produkt ze stajni HiSilicon będzie miał dwa takie moduły. SoC pojawi się na pewno w najnowszych flagowcach Huawei.
Kirin 980 jest wyposażony w 8 rdzeni: 2x Cortex-A76 2.6GHz, 2x Cortex-A76 1.96GHz i 4x Cortex-A55 1.8GHz.

Apple A12:

Ten procesor będzie wykorzystywany we wszystkich iPhone’ach które zostaną zaprezentowane 12 września na konferencji Apple. Będą to zatem ‚budżetowy’ iPhone 9, iPhone Xs oraz 6,5 calowy iPhone o jeszcze nie potwierdzonej nazwie. Gigant z Cupertino także postawi w tym roku na rozwiązania skupiające się wokół AI. Z podobnej technologii korzystał także A11. Działanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji widoczne było na przykład w Face ID.

Snapdragon 855:

Qualcomm przyzwyczaił nas do tego, że jego flagowe procesory zawsze są najwydajniejsze na rynku. Z tego powodu tak wielu producentów sięga właśnie po te SoC. Qualcomm prawie na pewno postawi tutaj na NPU.

Exynos 9820:

Exynos 9820 to SoC, który prawie na pewno zadebiutuje w zbliżającym się wielkimi krokami Galaxy S10, oczywiście w europejskiej wersji. Samsung także tutaj zdecyduje się na algorytmy wspierane sztuczną inteligencją.

Inną ciekawą informacją jest prawie pewne zastosowanie wsparcia dla sieci 5G w każdym z omawianych SoC. Moim zdaniem ta technologia nie znajdzie jeszcze zastosowania w tym roku.

Podsumowując. Rok 2018 dla procesorów urządzeń mobilnych będzie rokiem sztucznej inteligencji. Więcej informacji o A12 dostaniemy na pewno po konferencji 9TO5Mac. Co do SD855 i nowym Exynosie niewiele jeszcze wiadomo.

Cya!

 

Źródło