Microsoft nie byłby sobą gdyby nie miał problemów wraz z nową dużą aktualizacją, która jest już dostępna dla systemu operacyjnego Windows 10. Aktualizacja zwana jako October 2018 Update na komputerach użytkowników już się pojawiła lub pojawi się wkrótce, więc jest szansa że niektórzy z Was jej jeszcze nie mają i zdążą podjąć odpowiednie kroki.

windows-10-2

Niestety jak to Microsoft lubi nas uraczyć czymś niespodziewanym przy okazji większych aktualizacji.

Tym razem zrobiło się dość poważnie odkąd firma wydała pierwszą wersje systemu Windows 10.

October 2018 Update może bowiem usunąć Wasze prywatne pliki.

W sieci na różnych portalach, jest coraz więcej rozgoryczonych użytkowników systemu operacyjnego Windows 10. Użytkownicy ci którzy przy okazji instalacji October 2018 Update zauważają, że ich prywatne pliki w folderach użytkownika (C:/Users/) zostały pousuwane, bez żadnego śladu.

Mowa o takich plikach jak:

* pliki z folderu Dokumenty

* pliki z folderu Obrazy

* pliki z folderu Pobrane

* pliki z folderu Wideo

* pliki z folderu Muzyka

Co najgorsze zdarzają się jednak też przypadki, w których znikają całe profile użytkowników, z zapisanymi profilami programów i save-ami gier i ustawień programowych.

Początkowo sądzono, że winowajcą jest usługa OneDrive, lecz część poszkodowanych donosi, że nie korzysta z tej usługi.

Według niektórych pliki są usuwane jeszcze przed uruchomieniem samej instalacji October 2018 Update, zaraz po jej pobraniu. Analizy z użyciem różnych programów, służących do odzyskiwania usuniętych plików wskazują, że w takich przypadkach to pliki instalacyjne wspomnianej aktualizacji są zapisywane tam, gdzie wcześniej fizycznie znajdowały się pliki użytkowników.

Ciężko stwierdzić co konkretnie stanowi ten błąd, którego skutki są tak poważne i dla niektórych opłakane.

Trudno też wywnioskować jak duża grupa użytkowników padła już jego ofiarą.

Warte dodania jest to że problem był zauważony już przy nielicznych użytkownikach uczestniczących w programie Windows Insider, w ramach którego użytkownicy testują rozwojowe kompilacje systemu Windows 10. Doniesienia użytkowników zostały widocznie zbagatelizowane.

Jeżeli zatem macie możliwość, to tymczasowo zablokujcie usługę Windows Update i na wszelki wypadek zróbcie kopie zapasowe wszystkich swoich plików na partycji systemowej, zwłaszcza plików w systemowym folderze użytkowników (C:/Users).

Pamiętajcie użytkownicy dzielą się na tych co robią backupy i na tych co będę je robić.

Jak już wspomniałem, problem ten występuje u niektórych użytkowników.

Potencjalnie każdy komputer z systemem Windows 10 może być narażony na ten błąd, gdyż nie odkryto cechy łączącej ofiary.

 

ŹRÓDŁO

ŹRÓDŁO

 

INFORMACJE Z OSTATNIEJ CHWILI !

Edycja artykułu. Windows 10 October 2018 Update wycofany z Windows Update !

Jak wiadomo October 2018 Update przyniósł wraz z pojawieniem się troszku kłopotów użytkownikom systemu Windows 10.

Wynikło, że aktualizacja jest instalowana na komputerach z niekompatybilnymi sterownikami kontrolerów Audio firmy Intel.

Pojawiły się też problemy z przeglądarką Microsoft Edge i niemożliwością otwarcia niektórych stron.

Z powyższym firma Microsoft poinformowała o wstrzymaniu dystrybucji October 2018 Update dla Windowsa 10 i rozpoczęciu analizy zgłoszeń użytkowników o wynikłych problemach o których była mowa na początku artykułu. Microsoft teraz zaleca aby osoby, które pobrały October 2018 Update, zrezygnowały z jej instalacji.

To nie pierwszy taki przypadek w dziejach tej firmy, przypomnijmy Sobie że Microsoft musiał opóźnić uruchomienie dystrybucji April 2018 Update, gdyż dopiero tuż przed pierwotnie planowanym terminem zauważono, że na niektórych komputerach po zainstalowaniu kwietniowej aktualizacji systemy Windows 10 wykładały się tzw. Niebieskimi Ekranami Śmierci (BSOD).

Niepokoi fakt że pomimo raportów od użytkowników programu Windows Insider, gdzie  pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się już trzy miesiące temu w Microsoft Feedback Hub.

Pracownicy Microsoftu jednak je zauważali, ale z problemem, z niewyjaśnionych przyczyn, nic nie zrobiono.