Windows 10 ostatnim czasem zachowuje się bardziej jak wirus malware niż system operacyjny. Microsoft

kolejny już raz, ma poważne problemy z wydawaniem aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows 10

 

windows-10-2

 

Dopiero co pisałem o problemach z październikową aktualizacją, która u niektórych użytkowników powodowała problemy, m.in usuwając prywatne pliki, a już mamy kolejną aktualizacje która plata figla.

Wygląda na to, że użytkownicy systemu Windows 10 muszą przyzwyczaić się do tego, że w każdej chwili ich system może albo nie wstać, albo usunąć jakieś pliki, zawieszać się lub sprawiać inne problemy.

Od kilku dni wielu użytkowników komputerów firmy HP zaczęło donosić o tym, że po zainstalowaniu aktualizacji oznaczonej symbolem KB446330, a więc przeznaczonej dla Windowsa 10 z October 2018 Update, ich systemy przestały się uruchamiać, witając ich tzw. Niebieskim Ekranem Śmierci (BSOD).

Okazuje się, że źródłem problemów jest jeden z plików systemowych sterowników klawiatur firmy HP.

Aktualizacja zawierająca też poprawki bezpieczeństwa, zawiera plik sterownika, który nagle zaczął sprawiać, że system operacyjny nie jest nawet w stanie się uruchomić.Jak się okazuje problem ten jest spotykany też na komputerach firmy Dell.

Dokładnie ten sam błąd jest potwierdzony w aktualizacji KB4462919, przeznaczonej dla komputerów z Windowsem 10 w wersji 1803 (April 2018 Update).

Korzystanie z funkcji Przywracanie Systemu, odinstalowanie aktualizacji nic nie daje.

Wymienione aktualizacje wprowadzają do systemu wadliwy lub uszkodzony plik o nazwie HpqKbFiltr.sys.

Obecnie jedynym sposobem na uruchomienie problematycznego komputera jest wejście do panelu rozwiązywania problemów, przy uruchamianiu systemu, i skorzystanie z dostępnego tam wiersza poleceń.

Tu trzeba ręcznie zmienić nazwę felernego pliku, poprzez wpisanie następujących komend, tak aby w ogóle nie był ładowany:

  • cd c:\windows\system32\drivers

  • ren HpqKbFiltr.sys HpqKbFiltr.sys_old

Po raz kolejny firma pokazała, że każda aktualizacja systemu Windows 10 to potencjalne zagrożenie. Czy Windows Update jest źródłem malware? Niestety, ale tak chyba usługę należy zacząć traktować.

Windows 10 może i jest bezpiecznym systemem, ale do czasu. Co zrobić by użytkowanie tego systemu było bardziej bezpiecznie? Robić backupy!

 

ŹRÓDŁO