Giganci na rynku pamięci pod młotkiem!

Wreszcie nastąpiło to, czego bardzo wiele osób się spodziewało. Trzech bardzo dużych graczy na rynku pamięci: Hynix, Samsung oraz Micron zostali pozwani za sztuczne podwyżki cen.

samsung-logo-191-1

Jeżeli ktoś śledzi rynek, to z pewnością zauważył bardzo duże podwyżki cen pamięci, które uwidoczniły się w ostatnich latach. Jeszcze nie tak dawno płacenie 440 zł za 8 gb RAM’u o taktowaniu 3000 MHz było nieśmiesznym żartem lub błędem cennika, w 2018 jest niestety bolesną rzeczywistością z którą musi zmierzyć się każda osoba składająca jednostki lub co gorsza ta, która w końcu chce złożyć swoją już od dawna wymarzoną.

SK Hynix logo

Oczywiście skok nie nastąpił z dnia na dzień, cena rosła stopniowo, a wytłumaczeniem była moc przerobowa, niewystarczająca do zaspokojenia popytu. Szczególną winę “zrzucano” na rynek telefonów. Wytłumaczenie takie dla jednych zrozumiałe, dla drugich trochę absurdalne było przez długi czas jedynym. Bardzo często można było usłyszeć głosy mówiące, że podwyżka cen spowodowana jest chęcią stopniowego uzyskiwania coraz większych przychodów. Trzeba zaznaczyć, że problem drogich pamięci nie dotyczy jedynie użytkowników komputerów osobistych, ale też laptopów, telefonów i wszystkiego, co z kości korzysta. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach jest tego naprawdę sporo. Na szczęście lub nieszczęście cierpliwość ludzka nie jest nieskończona. Kancelaria Hagens Berman pozwała “Wielką trójkę” w kalifornijskim rządzie.

emra-product-micron

Wielu pewnie teraz pomyśli, że przecież jakaś mało znana kancelaria nie ma szans na jakąkolwiek wygraną w walce z firmami o skali światowej… Otóż nie byłbym tego taki pewny. W 2006 roku wyżej wymieniona kancelaria złożyła pozew opierający się na tych samych murach w kwestii sztucznego podwyższania ceny pamięci DRAM. Najlepszym faktem w tej historii jest, iż wyszli oni z tej batalii zwycięsko obdarowując tym samym klientów odszkodowaniem równym 300 mln dolarów. Gdyby tego było mało Departament Sprawiedliwości zadecydował o złamaniu zasad antymonopolistycznych przez Samsunga i Hynixa, co przełożyło się na kolejne odszkodowanie. Tylko tym razem w wysokości 731 mln dolarów. Jeżeli sytuacja się powtórzy, to kolejny raz zostaniemy przymusowymi świadkami wielkiego branżowego skandalu. Do pozwu zbiorowego może przyłączyć się każdy mieszkaniec USA, który zakupił sprzęt komputerowy pomiędzy 1 lipca 2016, a 1 lutego 2018 po sztucznie zawyżonych cenach. Raczej na szybkie rozwiązanie sprawy nie ma co liczyć, ale jej finał szczególnie korzystny względem powodu jest w stanie przynieść silny wiatr zmian.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: