Nowe przecieki na temat AMD Ryzen 9!

Jesteśmy już o krok od wydarzenia Next Horizon E3, podczas którego AMD ma zaprezentować Navi RX 5700, czyli pierwszą kartę graficzną wykonaną w procesie 7nm. Znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że nie jest to jedyny sprzęt, jaki chcą zaprezentować, a może to być kolejny procesor z serii Ryzen 9.

Ryzen 9 3950X z zegarem 4.7GHz w trybie turbo

Monstrum, bo tak możemy nazwać ten procesor, jakim jest Ryzen 9 3950X ujawniony został na slajdach prezentacji, które to mają ukazać się właśnie na E3. Jak sam tytuł mówi, jest to ,,pierwszy” na świecie 16 rdzeniowy, 32 wątkowy procesor skierowany na rynek konsumencki. Jednostka może pochwalić się nie tylko ilością rdzeni i wątków, ale również wysokim zegarem w trybie turbo, który ma wynosić maksymalnie 4.7GHz. 3950X wykorzysta 2 chiplety, które zawierają w sobie po 8 rdzeni każdy. Są to najlepiej wyselekcjonowane chiplety. Mimo takiej specyfikacji, współczynnik TDP ustalono na zaledwie 105W. Dodatkowo CPU wyposażony będzie w łącznie 72MB pamięci cache L2 i L3.

Rzekomy slajd z prezentacji AMD na konferencję Next Horizon @VideoCardz

Pierwszy procesor z serii Ryzen z tak wysokim taktowaniem

Jeśli przecieki na jego temat się potwierdzą, to będzie on posiadać najwyższą częstotliwość zegara jakim taktowane są procesory z serii Ryzeny. Zawdzięczamy to głównie nowej architekturze Zen 2 i procesowi technologicznemu 7nm. W przypadku aktualnej generacji Ryzenów, marzeniem wszystkich osób podkręcających jest ustabilizowanie procesora na taktowaniu 4.3GHz, a tutaj po wyjęciu z pudełka mamy 4.7GHz. Nie wiadomo jednak, czy jest to boost na wszystkich rdzeniach, czy tylko na pojedynczym.

Informacje na temat możliwej ceny i daty premiery

Niestety osoba, od której mamy informację na temat tego procesora, nie podała ceny tego małego potworka, lecz osobiście spróbowałem wytypować cenę na podstawie różnicy między Ryzen 7 3800X, a Ryzen 9 3900X ze względu na to, że różni je ilość rdzeni oraz wątków, tak samo jak to jest w przypadku Ryzen 9 3900X oraz Ryzen 9 3950X. Tym typem będzie cena na poziomie 599$, co po przeliczeniu daje nam około 2800zł w Polsce.
Kiedy premiera sklepowa? Bardzo możliwe, że zadebiutuje z resztą swoich aktualnie zaprezentowanych pobratymców, czyli 7 lipca tego roku.

Możliwe, że wkrótce dowiemy się więcej na temat tego procesora. Na informacje podane w tym wpisie spoglądajcie z przymrużeniem oka, ponieważ mogą się różnić od tych oficjalnych podanych przez AMD.

Źródło:
wccftech.com
videocardz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: