Surface Pro X, czyli 7nm, 3GHz i 15W TDP

Microsoft ogłosił wczoraj dwa nowe układy, które są przeznaczone do ich mobilnych jednostek. Pierwszy to AMD Ryzen 3700U, w który ma zostać wyposażony Surface 3. Drugi, zasilający Surface Pro X, został on nazwany “SQ1” i opiera się na wprowadzonym w ubiegłym roku SoC Qualcomm Snapdragon 8cx (Computer eXtreme) SoC. Teraz mamy już ciut więcej informacji na temat SQ1.

SQ1, czyli układ Kryo pracujący z częstotliwością 3GHz

Snapdragon 8cx jest pierwszym układem zaprojektowanym przez Qualcomm dla komputerów pracujących z systemem Windows Always Connected. Jest to 8 rdzeniowy układ Kryo 495, z czego 4 rdzenie działają z częstotliwością oferując wyższą wydajność, natomiast pozostałe 4 pracują z niższym taktowaniem dla zachowania opisywanego poboru mocy. Niestety dokładne taktowania, na których nowe procesory będą pracować, nie są nam jeszcze znane. Dla przykładu jednak, Galaxy Book S Samsunga jest zasilany przez 8cx i pracuje z częstotliwością bazową na poziomie 2.84GHz.

Microsoft w oświadczeniu dla The Verge poinformował, że przekroczyli oni liczbę 2.84GHz. Szczegóły mówią, że procesor Kryo SQ1 jest taktowany zegarem 3GHz. Nie jest to zaskakująca informacja, bowiem Qualcomm chciał dać wolną rękę producentom OEM, aniżeli narzucać domyślną wartość TDP ustawioną na 15W.

SQ1 został wyposażony w 8 rdzeni i podobnie jak to jest w przypadku 8cx, został wykonany w 7nm litografii. W przypadku układu graficznego, Microsoft pracował intensywnie z Qualcomm, bowiem procesor graficzny ma wydajność równą 2.1 teraflopa, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Zostanie on wykorzystany głównie do pracy biurowej, aniżeli oddawania się rozgrywce. Warto zaznaczyć, że Adreno Snapdragon 8cx ma wydajność na poziomie 1,8 teraflopa, czyli analogicznie SQ1 będzie pobierał więcej energii od standardowego 8cx.

8cx wspiera ośmiokanałową pamięć RAM LPDDR4X, więc spotkamy tą właściwości także i w SQ1. Podstawowa wartość TDP dla SQ1 wynosi 7W, lecz może ona wzrosnąć do 15W i jest to zależne od zapotrzebowania na energię w danym momencie. Surface Pro X ma wprowadzić nowości i rozruszać platformę Windows-on-ARM. Czy to urządzenie okaże się na tyle dobre, na jakie kreuje je producent? To okaże się z czasem, aczkolwiek zapowiada się ciekawie.

Co sądzicie o nadchodzących Surface od Microsoftu? Dajcie znać na naszym fanpage’u czy w komentarzu pod wpisem!

Źródła:
wccftech.com
theverge.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: