Ryzen 3 3300 w Geekbench – jest moc!

Do Computex, a zarazem konferencji AMD nt. nowych procesorów opartych o architekturę Zen 2 oraz kart graficznych Navi, zostało niespełna 2 dni. Niby tylko 2 dni, a jednak dowiadujemy się coraz więcej o nadchodzących CPU “Czarwonych”. Tym razem w bazie popularnego benchmarka – Geekbench4 – znaleziono jednostkę Ryzen 3 3300. Co możemy z tego dowiedzieć się o tym modelu? Zapraszam do dalszej części artykułu!

Ile w końcu tych rdzeni? – specyfikacja

Nowy Ryzen “entry level” będzie wyposażony w aż 6 rdzeni i 12 wątków – tak, procesor z niskiej półki będzie mógł pochwalić się taką ilością rdzeni i wątków. 

Specyfikacja procesora podana w Geekbench @wccftech

Do tego tak jak to widnieje na powyższej grafice, wszystkie rdzenie taktowane będą standardowo zegarem 3,2GHz, natomiast w trybie turbo wartość ta ma wzrosnąć do 4GHz.
Oczywiście jest także podana ilość pamięci cache pierwszego, drugiego oraz trzeciego poziomu.

Ryzen 3 3300 vs Ryzen 7 2700x – wydajność

Zacznijmy od wyniku, jaki wykręcił Ryzen 3 3300:

Wyniki wydajności @wccftech

Robi wrażenie. Co jeśli powiem dla porównania, że Ryzen 7 2700x, który jest wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków przy taktowaniu 4,3GHz w trybie turbo osiąga kolejno 4923 punkty w teście “single core” oraz 25209 przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni? No właśnie. Słowem szykuje się hit, ale to nie wszystko.

 

Porównanie wydajności w teście “Single core” @OC3D
Porównanie wydajności w teście “Multi core” @OC3D

Premiera i ceny

Dlaczego nie wszystko? Bo właśnie cena jest tutaj czynnikiem wręcz szokującym. Ryzen 3 3300 ma kosztować całe… 99$. Tak, 99$ za 6-rdzeniowy procesor z SMT oraz możliwością podkręcania. Tyle samo musieliśmy dać premierowo za jego “pierwowzór” – Ryzena 3 1200. 
Dokładna data premiery jeszcze nie jest znana, lecz co nieco dowiemy się na samym Computexie, a procesory do sprzedaży wejdą moim zdaniem początkiem lipca.

Źródło: wccftech

%d bloggers like this: