Ryzen 3 3300 w Geekbench – jest moc!

Do Computex, a zarazem konferencji AMD nt. nowych procesorów opartych o architekturę Zen 2 oraz kart graficznych Navi, zostało niespełna 2 dni. Niby tylko 2 dni, a jednak dowiadujemy się coraz więcej o nadchodzących CPU “Czarwonych”. Tym razem w bazie popularnego benchmarka – Geekbench4 – znaleziono jednostkę Ryzen 3 3300. Co możemy z tego dowiedzieć się o tym modelu? Zapraszam do dalszej części artykułu!

Ile w końcu tych rdzeni? – specyfikacja

Nowy Ryzen “entry level” będzie wyposażony w aż 6 rdzeni i 12 wątków – tak, procesor z niskiej półki będzie mógł pochwalić się taką ilością rdzeni i wątków. 

Specyfikacja procesora podana w Geekbench @wccftech

Do tego tak jak to widnieje na powyższej grafice, wszystkie rdzenie taktowane będą standardowo zegarem 3,2GHz, natomiast w trybie turbo wartość ta ma wzrosnąć do 4GHz.
Oczywiście jest także podana ilość pamięci cache pierwszego, drugiego oraz trzeciego poziomu.

Ryzen 3 3300 vs Ryzen 7 2700x – wydajność

Zacznijmy od wyniku, jaki wykręcił Ryzen 3 3300:

Wyniki wydajności @wccftech

Robi wrażenie. Co jeśli powiem dla porównania, że Ryzen 7 2700x, który jest wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków przy taktowaniu 4,3GHz w trybie turbo osiąga kolejno 4923 punkty w teście “single core” oraz 25209 przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni? No właśnie. Słowem szykuje się hit, ale to nie wszystko.

 

Porównanie wydajności w teście “Single core” @OC3D
Porównanie wydajności w teście “Multi core” @OC3D

Premiera i ceny

Dlaczego nie wszystko? Bo właśnie cena jest tutaj czynnikiem wręcz szokującym. Ryzen 3 3300 ma kosztować całe… 99$. Tak, 99$ za 6-rdzeniowy procesor z SMT oraz możliwością podkręcania. Tyle samo musieliśmy dać premierowo za jego “pierwowzór” – Ryzena 3 1200. 
Dokładna data premiery jeszcze nie jest znana, lecz co nieco dowiemy się na samym Computexie, a procesory do sprzedaży wejdą moim zdaniem początkiem lipca.

Źródło: wccftech

  1. Jak będzie tak jak tutaj to chyba biorę na premierę(opcjonalnie wersję x zależy jak się będą kręcić) plus dobra płyta główna i ram. Później zmiana na ryzen gen 4 8 rdzeni albo więcej. 🙂

      1. Jezeli r5 będzie się lepiej kręcić to tak a jeśli nie to r3 i tak mi wystarczy do premiery zen3. Będą oficjalne ceny i testy to wtedy podejmę ostateczna decyzje.

  2. Nie oszukujmy się, taka specyfikacja jest za droga w produkcji, żeby wyceniali jeden procesor na 400zł. Intel miał taki popyt na procesory które kosztowały pow. 1000zł i mimo wszystko się nie wyrabiał. Musieliby opracować jakiś magiczny sposób ich produkowania.

    1. Intel ma własne fabryki, AMD zleca produkcję TSMC, które swoją drogą opracowało już 5nm proces technologiczny 😉 /Paweł

  3. AMD pruje do przodu ale bez przesady, o ile wydajność i specyfikacja wydają się być realne to jednak cena zaskakuje. Jeśli tak jest naprawdę chyba zmienię jendostkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: