Zen 2, AM4, TR4, SP3 – najnowsze informacje!

Wiele osób czeka na zapowiedziane przez AMD procesory oparte o 7nm architekturę “Zen 2”. W tym artykule dowiecie się co nowego wiemy na temat tych jednostek, ale nie tylko. Dowiemy się także o przyszłości konsumenckich platform AM4, TR4 oraz serwerowej SP3. Bez większego przedłużania tego wstępu -zaczynajmy!

Zen 2 ze sporym wzrostem IPC

AMD poinformowało, iż pracę nad nową architekturą procesorów “Zen 2” zostały ukończone, a pierwsze sample na platformę AM4 oraz TR4 trafią do konsumentów w 2 połowie 2018 roku, natomiast procesory serwerowe AMD EPYC “Rome” zostaną oficjalnie zaprezentowane we wczesnym okresie 2019 roku.
amd_roadmap_cpu_q2_2018.png
Niestety AMD oficjalnie nie mówi dużo o swoich najnowszych dziełach, lecz bazując na dotychczasowych przeciekach możemy wyciągnąć istotne informacje, zaczynając od wydajności nowych układów.  Wzrost IPC względem procesorów opartych o architekturę “Zen+” powinien wynieść 10-15%. Byłby to najwyższy wzrost IPC w procesorach AMD od pierwszej generacji jednostek opartych o architekturę Zen w porównaniu do modułowych FX’ów, opartych na architekturze “Buldozer” – wyniósł on wtedy ponad 50%.
Ponadto zejście do 7nm procesu litograficznego powinno pozwolić na osiąganie wyższych zegarów na rdzeniach, co dodatkowo powinno spowodować wzrost wydajności.
600x338AMD-Zen-2-ile-1015-iPC-artisi-sunabilir-16-cekirdek-iddialari-yeniden

“Wincyj rdzeniuff”

Obecnie maksymalna liczba rdzeni/wątków na daną platformę od AMD plasuje się następująco:

  • AM4 8/16 (rdzenie/wątki)
  • TR4 16/32 (rdzenie wątki)
  • SP3 32/64 (rdzenie/wątki)

Jednak przy okazji nowych konstrukcji na w/w platformy ma się to zmienić. Procesory na podstawce AM4 zamiast maksymalnie 8 rdzeni wspomaganych 16 wątkami będzie mogło zaoferować ich 2-krotnie więcej – 16 rdzeni oraz 32 wątki (obecnie tyle oferuje platforma TR4). Wcześniej wspomniane TR4 zaoferuje także 2 razy większą ilość rdzeni/wątków – 32/64 – tyle do tej pory oferowała w propozycjach “Czerwonych” jedynie serwerowa platforma SP3. Jednostki na nią przeznaczone będą wyposażone w maksymalnie 64 rdzenie przy obecności 128 wątków. Robi wrażenie?
HC28.AMD.Mike Clark.final-page-014.jpg
(powyższy screen-shot pokazuje jak sytuacja ma sięna dzień dzisiejszy)
Wskazuje to na wykorzystanie dwóch 8-rdzeniowych klastrów CCX w pojedynczym układzie krzemowym. Ilość takich układów w procesorach Threadripper i Epyc pozostaje bez zmian (4 układy).
Istnieje jednak plotka mówiąca o dwóch różnych rozwiązaniach ilości w/w układów – pierwsza mówi o 6-rdzeniowych klastrach CCX, zaś druga o 8-rdzeniowych.
IMG_20180606_113243-copy.jpg

Czerwoni biją do bram serwerów

“Czerwoni” mówiąc o swoich celach wspominają o zaoferowaniu wyższej liczby rdzeni niż kiedykolwiek wcześniej przy zachowaniu kompatybilności z dotychczasowymi platformami, więc firmy, które zaopatrzyły się w procesory Epyc pierwszej generacji będą mogły wymienić je na nowe konstrukcje bez konieczności wymiany całej platformy.
Mówiąc nawiasem premiery AMD Epyc “Milan” opartej o architekturę “Zen 3”, która wykonana będzie w procesie litograficznym +7nm możemy się spodziewać w 2020 roku. Na “Zen 3” jednak się nie kończy.
AMD-EPYC-7nm-Rome-CPUs_16.png

“Zen 4” oraz “Zen 5”

Firma z Santa Clara zapowiedziała, iż architektura “Zen” nie zakończy się na “Zen 3”. W planach AMD jest także “Zen 4” i “Zen 5”, jednak dziś wiemy tylko, iż procesory oparte o wcześniej wspomniane architektury pojawią się dopiero po 2020 roku.  Niżej możemy zobaczyć plany AMD do właśnie 2020 roku:
d.png

Słowem mówiąc – czekamy

Pozostaje nam tylko czekać na nowe produkty od AMD, a zapowiadają się one ciekawie. Jednak niestety, nie zawsze coś, co ciekawie się zapowiada jest takie po premierze i ujrzeniu światła dziennego.
Źródło
 

%d bloggers like this: