Zen3, czyli 4 wątki na jeden rdzeń

AMD ostatnimi czasy pracuje pilnie nad procesorem AMD Ryzen 9 3950X, na temat którego ukazał się news na łamach naszej redakcji, lecz nie samym Zen2 AMD żyje i coraz więcej informacji dowiadujemy się na temat ich planów co do Zen3 i Zen4. Zaczyna się mówić coraz głośniej o tym, że AMD skończyło projektować rdzeń najnowszej mikroarchitektury.

Co już wiemy na jej temat?

Z tego co wiadomo z plotek, AMD swoje procesory ma wyposażyć w całkowicie nową funkcję SMT4, po nazwie możemy się domyślić, że chodzi tutaj o wielowątkowość. Zen2 poprawyia jedynie SMT pierwszej generacji Ryzenów, a Zen3 ma pokazać coś całkowicie nowego. Ma to być ogromny skok, bowiem na jeden rdzeń fizyczny mają przypadać 4 rdzenie logiczne.

Pod tym względem AMD nie jest liderem, bowiem IBM posiada architekturę, która obsługuje, aż 8 wątków na jeden rdzeń fizyczny! Jednak jeśli plotki mówią prawdę, to AMD będzie pierwsze pod tym względem, bowiem będzie to pierwsza mikroarchitektura x86 która będzie posiadać więcej niż dwa wątki na jeden rdzeń.

Postęp technologiczny gna w zatrważającym tempie, mikroarchitektury procesorów są teraz bardzo mocno złożonym procesem technologicznym w porównaniu do tego co mieliśmy raptem kilka lat temu. Rdzenie jak i wątków w procesorach mamy coraz więcej, nanometry lecą w dół. Wszystko to aby osiągnąć jak największą wydajność. SMT jak wiadomo bardzo nam pomaga przy pracy. Teraz coraz większa ilość programów jak i gier jest pisana pod wielowątkowość właśnie. Dlatego też SMT4 może mieć naprawdę duży potencjał o ile okaże się ten przeciek prawdą. Jeśli na tej technologi nie ucierpią rdzenie fizyczne pod względem ich wydajności to może nam się szykować niezły hit, lecz czy na pewno? Dajcie znać na naszym fanpage’u bądź w komentarzu czy jest to dla was HIT czy KIT.

Źródła:
wccftech.com
www.hardwareluxx.de
amd.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: