Ray tracing w kartach AMD nadchodzi!

Od jakiegoś już czasu po sieci krążą wieści, jakoby AMD zbierało się do dużej aktualizacji sterowników dla swoich GPU. Oprócz standardowych usprawnień dla starszych, jak i nowszych GPU z rodziny Navi, nowy sterownik wprowadzić ma… Ray tracing! Czymże on jest? Zapraszam do lektury!

Czym owa technologia jest?

Ray tracing (dosł. z ang. śledzenie promieni) jest techniką pozwalającą na odtwarzanie w grach (i nie tylko) fotorealistycznego oświetlenia, jego świetlnych refleksów. Karta graficzna renderuje i śledzi całą trasę każdego promienia światła generowanego w świecie gry. Każde źródło światła i każde odbicie generowane i śledzone jest w czasie rzeczywistym, przez co oświetlenie jest w pełni dynamiczne i jeszcze bardziej realistyczne (dotychczas, w grach oświetlenie ustawiane było statycznie). Nie dawało to tak dobrych rezultatów.

Popularyzacja

Tak więc we wrześniu 2018 Nvidia zaprezentowała światu pierwsze modele kart graficznych – GeForce RTX, wykorzystujących tę technologię.

Czerwoni sprawiali wrażenie, jakby nie zależało im na implementacji tej technologii w swoich akceleratorach graficznych. Do czasu…

Ray tracing w GPU od czerwonych!

W danych jednego z najnowszych sterowników dociekliwi internauci wynaleźli taki oto fragment tekstu:

Wielu z nich sądzi, że jest to ewidentny dowód na plany dotyczące implementacji ray tracingu w kartach graficznych z serii RX 5000.

Problemem, który nasuwa się na myśl gdy próbujemy połączyć ze sobą te dwie rzeczy jest brak ściśle wydzielonej mocy obliczeniowej dla ray tracingu w nowych kartach AMD, tak jak ma to miejsce we wszystkich RTX’ach od zielonych. Tak czy siak, myślę że i na to czerwona strona konfliktu znajdzie jakieś rozwiązanie.

Znalezione obrazy dla zapytania amd navi

Kiedy?

Światek pasjonatów przepowiada, że rozpoczęcie implementacji tejże technologii w kartach AMD miałaby zacząć się wraz z dużą, zapowiadaną na grudzień aktualizacją sterowników czerwonych. Wydaje się to zatem łączyć w spójną całość.

Posumowanie

Do tej pory, przez ponad rok, technologia śledzenia promieni w czasie rzeczywistym była domeną kart graficznych od zielonej strony mocy. Z tego co widać, AMD ma zamiar zachwiać pozycję Nvidii na pozycji lidera w tej dziedzinie.

A Wy, co myślicie? Dajcie znać w komentarzach poniżej i naszych social media!

Źródło:

wccftech.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: