Toksyczność i trolling w grach multiplayer. Skąd się to wzięło i dlaczego to występuje?

https://pl.depositphotos.com/5354577/stock-illustration-radioactivity.html

Z toksycznością jak i trollingiem w grach trudno jest walczyć. Można karać takie osoby banami czasowymi jak i permanentnymi. Ale mimo takich działań, oni powracają i co najgorsze, powracają ze zdwojoną silą.

Jakie zachowania możemy zaobserwować?

Trolle jak i toksyczni gracze atakują innych na wiele sposób. Wyzywając im rodziny, umyślnie przeszkadzają w grze poprzez np. strzelanie do sojuszników. Sięgają nawet po oprogramowanie wspomagające, by tylko przeszkodzić drugiej osobie w rozgrywce.

Ciągła walka VALVE z uciążliwymi graczami na przykładzie Counter-Strike

Od wielu lat nieustannie VALVE toczy walkę z takimi osobnikami. Niestety utrudnia im to fakt, że w tej grze mamy możliwość komunikowania się za pomocą głosowego. Niby istnieje możliwość wyciszania innych graczy, ale utrudnia to bardzo grę która jest oparta na wspolpracy. Osoba która zostanie przyłapana na umyślnym przesadzaniu dostaje tymczasową blokadę VAC (VALVE anti cheat). System sam nie wykryje czy taka osoba przeszkadza. Trzeba ją zgłosić i jeśli wpłynie wystarczająca ilość zgłoszeń to wtedy trafia on do overwatch’a, w którym ktoś z innych graczy o danych wymaganiach ogląda demo i weryfikuje czy zgłoszenie było prawidłowe. Jeśli okazuje się to prawdą to zaznacza to w raporcie. Moim zdaniem taki system jest zły, bo nie eliminuje on całkowicie tego problemu, lecz odkłada go na bok tak naprawdę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że takie osoby zazwyczaj posiadają parę kont.

Sytuacja na polskim podwórku.

Najgorsze z możliwych to spotkanie toksycznych rodaków. Bowiem to oni są najbardziej dokuczającą grupą. Najczęstszą rzeczą jaką możemy usłyszeć z ich ust, to na ile sposobów zabawiali się oni z naszą rodzicielką. Oczywiście to tylko kropla w morzu tego, co oni robią. Jedną z największych przyjemności najprawdopodobniej sprawia im uprzykrzanie nam gry. Starają się robić to tak, byśmy przegrali rozgrywkę.

Jak ta sytuacja wygląda za granicą?

U naszych zagranicznych kolegów również nie jest za ciekawie. Spotykając toxic’a, bo tak bowiem nazywa osoby toksyczne, nie ma lekko. Najgorszym scenariuszem jest chyba Rosjanin bądź Niemiec, ale ta pierwsza grupa jest przez nas graczy częściej spotykana w w.w. tytule. Spotykając przemiłego Rosjanina od niego również usłyszymy jak to on się nie zabawiał z naszą matką, oczywiście w ich rodzimym języku. Z dwojga złego, chociaż mamy okazję nauczyć się paru jak nie parunastu ciekawych zwrotów. Nasi wschodni przyjaciele również mają problem z panowaniem nad nerwami, bądź mają problemy z celowaniem, bo dość często trafiają sojuszników.

League of legends i ich sposób na walkę.

Twórcy wyżej wymienionej gry, czyli Riot Games posiadali kiedyś własny sposób na walkę z takimi graczami. Stworzyli oni Trybunał. Było to miejsce, gdzie gracze należący do niego wydawali wyrok na daną osobę zależnie od tego co wyczytali z fragmentów czatu. Moim zdaniem był to najlepszy sposób na weryfikację takich zgłoszeń, ponieważ to człowiek podejmował decyzję, a nie program komputerowy. Twórcy odeszli później z tego na rzecz weryfikacji poprzez “boty”. Na początku były z tym problemy. Nastąpiła fala restrykcji czatu dla osób, które nie powinny go dostać, do czego Riot Games się przyznało dość szybko.

Podsumowanie.

Żyjemy w czasach, w których na każdym kroku natykamy się na nienawiść ze strony drugiej osoby. Niestety przenosi się to również na przez wszystkich lubiane gry. Ja w swojej historii bycia graczem spotykałem się z takimi sytuacjami ciągle. Liczba gier, w których nie występuje ten problem jest naprawdę niewielka i w większości przypadków są to gry, w których nie ma komunikatorów głosowych. Jeśli chcemy walczyć z takimi osobami to musimy ich masowo zgłaszać, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, to system nie wykryje tego samodzielnie. Niestety, nie ma na to złotego środka, możemy odciąć komunikację z takim osobnikiem, ale jeśli jest on w naszej drużynie to pogorszy nam to zgranie i co za tym idzie rezultat będzie gorszy. Na koniec dodam, że jeśli będziecie grać z kimś kto będzie wylewał na Was swoje emocje, to odeślijcie go do tego tekstu, może go on czegoś nauczy.

Źródła:
aminoapps.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: