SilentiumPC Armis AR7 kontra Phanteks P350X – porównanie obudów.

Dwa modele obudów adresowane do różnych grup odbiorców. Zapytacie pewnie czy takie porównanie ma sens. Śpieszę z odpowiedzią, otóż ma. Porównanie ma na celu sprawdzenie czy obudowa większa oraz pojemniejsza faktycznie pod względem wentylacji sprawdzi się lepiej niż model mniejszy. Co z tego wyszło?

Wstęp – czyli kilka słów o rywalach.

SilentiumPC Armis AR7

spc-armis-ar7-2a-999px
Recenzję wersji tej obudowy wyposażonej w panel ze szkła hartowanego oraz podświetlenie LED mogliście już u nas zobaczyć. Obudowa poza pozbawieniem jej wyżej wymienionych dodatków, nie różni się specjalnie od modelu TG RGB. W obudowie domyślnie znajdziemy 3 wentylatory tego producenta tj. Sigma Pro 120, jeden na tyle oraz 2 na froncie. Sterowanie nimi odbywa się przy pomocy wbudowanego kontrolera obrotów umożliwiającego podłączenie do 7 takich wentylatorów. Obudowa jest duża z zewnątrz oraz pojemna wewnątrz, pomieści spokojnie nawet konfigurację Multi-GPU. Jakość obudowy stoi na dobrym poziomie, blachy są grube a co za tym idzie i sztywne. Na pochwałę zasługuję w większości modularna konstrukcja, zdemontować można praktycznie każdy element który uznamy za zbędny. Nie jest ona oczywiście pozbawiona wad, przyczepię się głównie malowania które nie należy do wybitnych. Można by też nieco poprawić przepusty na kable.

Phanteks P350X

P350X-2
Również jej recenzję możecie znaleźć na naszej stronie. Obudowa ta jest wyraźnie mniejsza od swojego przeciwnika, miejsca wewnątrz również jest zauważalnie mniej. Producent oddał nam fabrycznie do użytku jeden 120 mm wentylator zlokalizowany na froncie obudowy. Zdecydowanie zalecam jego wymianę, jest on kiepskiej jakości. Poza tym model ten został wyposażony w adresowalne podświetlenie RGB. Jakość blach oraz malowania stoi na dobrym poziomie, na pochwałę zasługuje również ciekawie zaprojektowany system aranżacji okablowania. Oczywiście i ten model ma swoje minusy jak brak kontrolera obrotów, możliwości montażu chłodnicy na topie czy jakiegokolwiek przepływu powietrza w komorze z dyskami HDD oraz SSD.

Platforma testowa, metodologia oraz temperatury.

Po omówieniu z grubsza możliwości porównywanych obudów przejdźmy do sedna. Czyli porównania temperatur podzespołów w obu modelach. Zacznijmy od platformy testowej.

Platforma testowa:

  • Intel Pentium G4600@3,6 GHz
  • MSI Z270 SLI Plus
  • Corsair Vengeance LPX 2 x 4 GB 2800 MHz
  • EVGA GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0
  • SilentiumPC Navis Pro 240
  • 3 x SilentiumPC Sigma Pro 120
  • SilentiumPC Vero M2 600W
  • ADATA XPG SX950U 240 GB
  • Seagate Barracuda 500GB

Metodologia

Obudowy zostały porównane w identycznych warunkach. Chłodnica została zamontowana na froncie zaś wentylatory kolejno: Dwie sztuki na topie oraz jedna sztuka z tyłu obudowy. Wentylatory zostały w obu przypadkach podłączone pod płytę główną i ustawione na sztywno na 50% obrotów, GPU zostało ustawione na 40% zaś wentylatory na chłodzeniu utrzymywały 770 obr./m. Testy zostały przeprowadzone pod systemem Windows 10 Pro x64 w kompilacji 1803. Programy które posłużyły do obciążenia procesora oraz układu graficznego to OCCT w wersji 4.5.1 oraz Furmark w wersji 1.20.1.0. Temperatura otoczenia wynosiła 25*C. A więc jak prezentują się wyniki porównania?

Temperatury

REDaction PC- ARMIS AR7 vs P350X TABELA.png

Podsumowanie

Wyniki przeprowadzonego testu są dość nie jednoznaczne. Z jednej strony temperatura karty graficznej oraz dysku SSD ma wyraźnie niższą temperaturę w obudowie naszego rodzimego producenta zaś HDD notuje niższe temperatury w Phanteksie i to mimo braku nawiewu na niego. Co jest lepsze? Tego jednoznacznie stwierdzić nie można, każda z testowanych dziś obudów niewątpliwie ma swoje zalety a także i wady. Wybór wedle preferencji użytkownika.

1 thought on “SilentiumPC Armis AR7 kontra Phanteks P350X – porównanie obudów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: