iOS 18: Nowe funkcje planowane przez Apple dla iMessage

iOS 18: Nowe funkcje planowane przez Apple dla iMessage

4 czerwca 2024 Wyłączono przez Adrian Mazur

Apple zamierza wprowadzić szereg nowości w swojej aplikacji wiadomości wraz z kolejnym systemem operacyjnym iOS. Oprócz kompatybilności z RCS, iOS 18 przyniesie liczne innowacje w zakresie sztucznej inteligencji, interfejsu użytkownika oraz poszczególnych aplikacji, w tym iMessage. Pierwsze szczegóły już wyciekły i dotyczą nie tylko funkcji opartych na AI oraz następcy SMS, RCS, ale także użyteczności aplikacji. Oto przegląd nowych funkcji, które Apple planuje dla iMessage na iPhone, a prawdopodobnie także na iPad i Mac.

RCS, odpowiedzi AI i (więcej) konfetti

Po raz pierwszy użytkownicy Apple będą mogli korzystać w aplikacji wiadomości ze standardu RCS (Rich Communication Standard). Funkcja ta była od dawna oczekiwana, zwłaszcza przez konkurencję Apple, jak Google, którego system operacyjny Android nadal musi używać przestarzałych SMS-ów do komunikacji z użytkownikami iOS (jeśli nie używają WhatsApp i podobnych aplikacji). Już wiadomo, że RCS pojawi się w iOS 18 prawdopodobnie jesienią, wraz z wersją finalną systemu. Usługa ta umożliwi nowoczesne funkcje, takie jak wiadomości głosowe, oznaczenia przeczytanych wiadomości, wskaźniki pisania, transmisję danych przez Wi-Fi (jako alternatywa dla sieci komórkowej) oraz wyższe rozdzielczości zdjęć i filmów.

Sugerowane odpowiedzi (Suggested Replies) pojawią się w aplikacji wiadomości dzięki nowemu wsparciu AI w iOS 18. Komunikaty będą analizowane lokalnie, a odpowiednie reakcje będą sugerowane, podobnie jak ma to miejsce w Microsoft Teams. Nowością będą również efekty tekstowe, które nie będą zajmować całego ekranu. Jak donosi Macrumors, wkrótce będzie można oznaczać pojedyncze słowa, które na przykład będą wyświetlane z konfetti. Nie jest jeszcze jasne, czy standardowe formatowania, takie jak pogrubienie, kursywa lub podkreślenie, również się pojawią.

Indywidualne emoji i dalsze ulepszenia interfejsu

Dzięki AI będzie również możliwe tworzenie „Custom Emojis”. Będą one generowane na podstawie kontekstu wiadomości i dostępne do wyboru. Interfejs aplikacji ma także zyskać nowe ikony dla Tapbacks, które najwyraźniej otrzymają nowy wygląd.

Na koniec, Apple planuje wprowadzenie podsumowań otrzymanych wiadomości za pomocą AI, również na urządzeniu. Funkcja ta może stać się także częścią powiadomień. iOS 18 zostanie zaprezentowany 10 czerwca podczas WWDC, a Mac & i będzie prowadzić relację na żywo od godziny 19:00. Gotowa wersja iOS 18 prawdopodobnie pojawi się we wrześniu.